Jdi na obsah Jdi na menu
 


AUSTRALSKÝ HONÁCKÝ PES

 (Australian Cattle Dog)

 

 

F.C.I.-Standard č. 287 / 01.09.1997 / GB

Skupina I. ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů) Sekce 2 honáčtí psi

 

Jak je zřejmé již z názvu plemene, pochází z Austrálie a jeho základním úkolem, v jehož plnění nemá sobě rovného, je ovládání a pohyb dobytka jak v otevřených, tak v omezených prostorech. Vždy pozorný, velmi inteligentní, ostražitý, odvážný a spolehlivý, oddaný své povinnosti, což z něj činí ideálního psa.

 

 

 

Celkový vzhled

 

Silný, kompaktní, symetricky stavěný pracovní pes, se schopností a ochotou plnit svůj úkol, jakkoliv obtížný. Kombinace mohutnosti, síly, vyváženosti a dobré svalové kondice musí vytvářet dojem hbitosti, síly a vytrvalosti. Jakýkoliv sklon k tloušťce či vyhublosti je závažnou vadou.

 

 

 

Povaha

 

Oddanost a ochranářské pudy honáckého psa jej činí ochotným strážcem honáka, jeho stáda a jeho majetku. Ačkoliv je přirozeně nedůvěřivý k cizím lidem, musí být dostatečně ovladatelný, zvláště ve výstavním kruhu. Jakýkoliv povahový či fyzický rys cizí pracovním psům musí být považován za závažnou vadu.

 

 

 

Hlava

 

Hlava je mohutná a musí být v rovnováze s ostatními proporcemi psa a odpovídat jeho celkové stavbě.

 

 

 

Mozkovna:

 

Lebka je široká mírně klenutá mezi ušima, zplošťuje se k slabému, ale patrnému stopu.

 

 

 

Obličejová část:

 

Nosní houba je černá.

 

Tlama je široká a pod očima dobře vyplněná, postupně se zužující, takže vytváří středně dlouhou, hlubokou, mohutnou tlamu, přičemž roviny lebky a tlamy jsou paralelní.

 

Pysky jsou přiléhající, suché.

 

Líce jsou osvalené, ale nejsou ani hrubé ani vystouplé.

 

Zuby jsou silné, zdravé a rovnoměrně rozmístěné zuby, nůžkový skus, spodní řezáky jsou těsně za horními a dotýkají se jich. Protože pes musí rozpohybovat obtížně ovladatelný dobytek kousáním do pat (heeling, biting), jsou zdravé a silné zuby velmi důležité.

 

Spodní čelist je silná, hluboká a dobře vyvinutá.

 

Oči  musí být oválného tvaru a střední velikosti, ani vystouplé ani zapadlé, a musí vyjadřovat pozornost a inteligenci. Záblesk varování nebo nedůvěry je charakteristický, když k psovi přistupuje cizí člověk. Barva očí je tmavé hnědá.

 

Uši  mají být střední velikosti, spíše menší než větší, široké v bázi, osvalené, vztyčené a mírně špičaté, nejsou lžičkovitého tvaru, ale ani netopýří. Jsou na lebce posazeny široce, naklánějí se ven, citlivé při použití, v afektu vztyčené. Kůže je silné textury a vnitřek ucha je poměrně dobře osrstěn.

 

 

 

Krk

 

Krk je velmi silný, osvalený, středně dlouhý, rozšiřuje se k přechodu v trup. Bez volné kůže na hrdle.

 

 

 

Trup

 

Délka trupu od špičky hrudní kosti v rovné linii k hrbolku kosti sedací je větší než kohoutková výška v poměru 10 ku 9. Hřbetní linie je rovná.

 

Hřbet je silný.

 

Bedra jsou široká, silná a osvalená. Pes je velmi kompaktní.

 

Záď je poměrně dlouhá a spáditá.

 

Hrudník je hluboký, osvalený a poměrně široký.

 

Hrudní koš: žebra dobře klenutá a dobře uložená, hrudní koš není sudovitý.

 

Slabiny jsou hluboké.

 

 

 

Ocas

 

Ocas je nasazen poměrně nízko, v prodloužení spádité zádi, délka ocasu je taková, aby dosáhl přibližně k hleznu. V klidu je ocas svěšený ve velmi mírném oblouku. V pohybu či v afektu může být ocas zvednutý, ale nikdy nesmí být žádná část ocasu nesena nad vertikální linií procházející kořenem ocasu. Ocas má být hustě osrstěn (jako kartáč).

 

 

 

Končetiny

 

Hrudní končetiny mají silné, kulaté kosti, a to i v tlapkách, a musí být při pohledu zpředu rovné a paralelní.

 

Plece: ramena jsou silná, šikmá, osvalená, dobře úhlená vůči nadloktí a neměla by být příliš blízko kohoutku. Ačkoliv plece mají být osvalené a jejich kostra silná, příliš mohutné plece a těžká fronta naruší správný pohyb a omezí pracovní schopnosti.

 

Nadprstí: nadprstí má být pružné, při pohledu ze strany je maličko v úhlu k předloktí.

 

 

 

Pánevní končetiny jsou široké, silné a osvalené. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny, od hlezen k tlapkám, rovné a paralelní, ani blízko u sebe, ani příliš daleko od sebe.

 

Stehna: dlouhá, široká a dobře vyvinutá.

 

Kolena: dobře úhlená.

 

Hlezna: silná, kolmá k zemi.

 

Tlapky: tlapky musí být kulaté a prsty krátké, silné, dobře klenuté a vzájemně přiléhající. Polštářky jsou tvrdé a hluboké, drápky musí být krátké a silné.

 

 

 

Pohyb

 

Pohyb je správný, volný, pružný a neúnavný. Pohyb plecí a hrudních končetin je v souladu s mohutným posunem pánevních končetin. Schopnost rychlého a náhlého pohybu je zásadní. Zdravý pohyb je zcela zásadně důležitý, a chůdovitý pohyb, příliš mohutné nebo ochablé plece, příliš rovné uložení ramen, slabost loktů, nadprstí nebo tlapek, rovná kolena, sbíhavá nebo rozbíhavá hlezna musí být považovány za závažné vady. V klusu se s rostoucí rychlostí tlapky přibližují k sobě, ale v klidu mají psovi poskytovat dostatečnou oporu.

 

 

 

Osrstění

 

Srst je hladká, s krátkou, hustou podsadou. Krycí srst je uzavřená, rovná, tvrdá a přiléhající, takže odolává dešti. Pod tělem a mezi končetinami je srst delší a u stehna zjemňuje tvar zádi. Na hlavě (včetně vnitřku ucha), na přední části končetin a na tlapkách je srst krátká. Podél krku je delší a hustší. Příliš dlouhá i příliš krátká srst je vadou. Průměrně má srst na těle být dlouhá 2,5 až 4 cm.

 

 

 

Barva

 

Modrá: barva je modrá, modře skvrnitá, modře kropenatá, se znaky nebo bez znaků. Povolené znaky jsou černé, modré nebo pálené znaky na hlavě, nejlépe pravidelně rozmístěné. Na hrudních končetinách pálení do poloviny končetin, zasahující až na přední část hrudníku a hrdlo, s pálením na čelistech. Na pánevních končetinách pálení na vnitřní straně končetin, na vnitřní straně stehen, na přední straně končetin a kolen, a rozšiřuje se na vnější stranu končetin od hlezen po prsty. Pálená podsada je povolena, pokud neprosvítá modrou krycí srstí. Černé znaky na trupu jsou nežádoucí.

 

Červeně skvrnitá: zbarvení má zahrnovat dobře pravidelné červené skvrny po celém těle, včetně podsady (nikdy bílá či krémová), s nebo bez tmavších červených znaků na hlavě. Žádoucí jsou pravidelně rozmístěné znaky na hlavě. Červené znaky na trupu jsou povolené, ale ne žádoucí.

 

 

 

Výška

 

Výška v kohoutku: psi 46 až 51 cm.

 

Feny 43 až 48 cm.

 

 

 

Vady

 

Jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.